Lazer Epilasyon

hastanede lazer epilasyon

Lazer Epilasyon Nedir?

En kısa açıklamasıyla lazer epilasyon, lazer ışını teknolojisi kullanılarak, minimum ağrı ve yan etkiyle, mümkün olan en kısa sürede istenmeyen tüylerden güvenilir kalıcı olarak kurtulma yöntemidir.

Lazer epilasyonda kullanılan ışın, paralel olarak çıkan tek dalga boyuna ve tek renge sahip ışık demetidir. Etkin bir yöntem olmasının asıl sebebi, seçici fototermolizdir. Atım genişliği ve dalga boyu önceden ayarlanmış olan lazer ışını, melanin denilen pigment tarafından emildikten sonra kıl kökünde ısı enerjisi halini alır. Fototermoliz etkisi sayesinde, üst cilt etkilenmeden sadece kıl folikülü yok edilmiş olur. Lazer epilasyonu diğer yöntemlerden ayıran başlıca özelliği, kıl çevresinin hiçbir zarar görmeden sadece kıl kökünün hedeflenmesidir. Ayrıca Amerikan Gıda ve İlaç DairesiFDA tarafından 1997 yılında etkin, güvenilir ve kalıcı bir yöntem olarak tescillenmiştir.

Lazer epilasyon yönteminde kullanılan lazer ışınının herhangi bir mutasyonel etkisi şimdiye kadar gözlemlenmemiştir. Bu ışınlar radyoaktif değildir. Lazer epilasyon uygulamasında Diot Lazerler, Alexandite Lazerler ve Nd-Yag Lazerler kullanılmaktadır. Bununla birlikte Fotoepilasyon ve IPL cihazları lazer olarak kabul görmez.


Lazer Epilasyon Kontrol Seansı Ne Demektir?

Lazer epilasyon uygulamasının ardından (göğüs, kol, bacak, genital, sırt) seanstan sonra ihtiyaç duyulması halinde 15 ila 20. günler arasında bir kontrol seansı yapılabilir. Bununla birlikte kontrol seansına gerek görülmemesi uygulanan tedaviyi olumsuz olarak etkilemez. Ancak kontrol seansı bir aşamadan sonra tedavinin işleyişini bozmamak için uygulanmamaktadır. 20. günden sonra yapılan kontrol seansı kıl kökünün oluşum evrelerini etkileyeceği için sıradaki seansın verimli geçmesine engel olur ve tedavi sürecini aksatır.


Lazer Epilasyonun Zararı Var Mıdır?

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA tarafından tescillenmiş bir tedavi yöntemi olup, bugüne kadar hiç bir zararı olmadığı kayıtlara geçmiştir. Çünkü kullanılan lazer ışınının iyonize edici özelliği yoktur. Dolayısıyla mutasyona neden olmaz. Ancak yanlış uygulamalardageçici yüzeysel yanıklar meydana gelebilir. Yanık oluşmasını engellemek için uygulama mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır.


Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanabilir?

Cildinde ışık hassasiyeti bulunan kişiler dışında herkese rahatlıkla uygulanabilir. İstenmeyen tüylerinden kurtulmak isteyenlerde herhangi bir yaş sınırı olmaksızın uygulanabilmektedir.


Leke Ve Yanık Riski Var Mı ?

Cilde rengini veren melanin pigmentinin fazla olduğu esmer ya da bronza cilde sahip kişilerde cildin etkilenme riski bulunmaktadır. Bu sebeple, koyu renkli cilde sahip kişilerde uygulama öncesinde test atışı yapılır. Bu test atışında bir komplikasyon görülmezse lazer uygulamasına geçilebilir.


Lazer Epilasyon Hangi Bölgelerde Uygulanabilir?

Gözün direkt ışın alabileceği yüz kısımları hariç her bölgeye uygulanabilir.


Lazer Epilasyon İşleminin Seans Süresi Nedir?

Lazer epilasyondaki lazer ışığı sadece aktif aşamada olan kıl köklerini etkiler. Tüm kıl kökleri aynı anda aktif olmadığı için pasif haldeki tüylere de aktifleştiklerinde uygulama yapılması gerekir. Lazer tedavisinde en kalıcı çözüm art arda birkaç seanstan sonra elde edilir. Kılların yoğunluğu ve kalınlığı kişiden kişiye değiştiği için tam bir seans sayısı vermek oldukça zordur. Gözlemler sonucunda ortalama bir ciltte 4-6 lazer seansının yeterli olduğu görülmüştür. Lazer epilasyon yönteminde, cilde uygulanan birtakım testler sonucunda uygun bir doz belirlenir. Bu işlem, uygulamanın tamamen kıl köküne odaklanmasını ve kıl çevresine zarar vermeyecek güçte çalışılmasını amaçlar. Uygulama yapılacak kişilerin cilt yapısı ve hormon seviyeleri farklı olduğu için uygulamanın en iyi sonucu vermesi için gereken süre kişiden kişiye değişmektedir. Lazer epilasyon seansları, kılları aktif aşamada yakalayacak zaman aralıkların düzenli olarak uygulanır.


Lazer Epilasyonda Seans Aralığı Ne Kadardır?

Yine kişiden kişiye değişiklik göstereceği için tam süre vermek zor olsa da yüz bölgesi için 4-6 hafta, diğer vücut bölgeleri için 8-10 hafta arasında değişen seans süreleri verilebilir.


Lazer Epilasyon İşlemi Esnasında Acı Hissedilir Mi?

Kişilerin acı eşikleri farklı olup uygulama yapılan bölgeden bölgeye değişir, ancak genellikle hastaların büyük çoğunluğunda yoğun bir acı hissine rastlanmamıştır. Lazer işlemi esnasında, her atımda bir lastik çarpması kadar acı hissi uyanabilir. Bununla birlikte acıya karşı hassas kişilerde lazer epilasyon uygulamasından 1-2 saat önce acı hissini minimuma indiren kremler tatbik edilebilir. Ayrıca Alexandrite sistemli cihazlarda dışarıdan soğutma uygulanarak acı mümkün olan en düşük seviyeye indirilebilir.


Lazer Epilasyon İşleminin Ardından İz Kalır Mı?

Lazer epilasyon uygulamasının ardında ciltte geçici kızarıklık görülmesi olağan bir etkidir. Normal şartlar altında uygulamadan birkaç saat sonra kızarıklar yok olur. Bununla birlikte aşırı hassas ciltli kişilerde ve aşırı dozlu uygulamalarda bu kızarıklık süresi uzayabilir. Bu durum 1-2 günlük küçük bir tedaviyle iz kalmadan normale döndürülebilir. Lazer uygulamasının hemen ardından kişinin yoğun güneş ışığına maruz kalması ya da solaryumagirmesi veyahut kalıtımsal pigmentasyon sorunu bulunması gibi son derece özel durumlarda ciltte küçük çaplı renklenmeler görülebilir. Genel olarak bu vakaların geçici olduğu ve kısa zaman içerisinde iz kalmadan kayboldukları gözlemlenmiştir.


Koyu Cilt Rengine Sahip Ya Da Bronzlaşmış Kişilere Lazer Epilasyon Uygulanabilir Mi?

Bronzlaşmış ya da koyu renge sahip ciltlere uygun lazer cihazları bulunmaktadır. Bununla birlikte her lazer cihazıyla bu tip ciltlere uygulama yapılmaması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır.


Lazer Epilasyonda Hangi Tip Lazer Sistemleri Kullanılır?

Epilasyon amacıyla kullanılan lazerleri;alexandrite, diot, ruby, nd-yag olarak sıralayabiliriz. Bu lazer isimleri, her birinin yaydığı enerjilerin dalga boylarına göre verilmiştir. Lazer uygulamasında kullanılan lazer ışını kıl köküne ulaşana dek cildi geçer. Alexandrite Lazer, tam olarak kıl kökünde yüksek derecede ısı etkisi meydana getirerek kıl kökününkurutulmasını sağlar. Bilinenin aksine koyu renkli ve yapıca kalın tüyler, ısıyı daha iyi tutup emdiklerinden lazer epilasyonda daha başarılı sonuçlar verir. Kabaca tüy rengi cilt renginden daha koyu olanlarda, en az yan etki ve en kısa sürede en iyi sonuçlara ulaşılmıştır.


Lazer ile IPL’ninFarkı Nedir?

Lazer ışını ile IPL cihazı ışınları arasında çok sayıda fark vardır. IPL cihazı kullanılan uygulamada yoğunlaştırılmış ışın filtrelenerek gönderilir. IPL ışın standart dalga boyuna sahip değildir, dolayısıyla IPL Fotoepilasyon (IntensePulsedLight) bir lazer olarak adlandırılmaz. Öte yandan lazer ışını mono-kromatik, koherenve kollimedir. Bu sebeplerle seçiciliği son derece yüksektir, pigmenti hedefler, diğer pigmentlerle bir etkileşime girmez.


Lazer Epilasyon İşleminden Önce:

– Lazer epilasyon uygulaması yapılacakbölgedeki tüylere son 20 gün içerisinde cımbız, ağda, epilatör gibi kökten alma işlemleri yapılmamalıdır.
– Fazla uzayan kıllar uygulamadan3 gün öncesine kadar jilet ile kısaltılabilir.
– Uygulamanın yapılacağı bölgenin cilt rengi solaryum ya da güneşlenme sonucunda bronzlaşmamalı ve gerçek ten rengine en yakın seviyede olmalıdır.
– İşlemden 15 gün öncesine kadar kimyasal peeling gibi üst deriyi soyan işlemler yapılmamalıdır.
– Lazer uygulama yapıldığı esnada cilt üzerinde makyaj bulunmamalıdır.


Lazer Epilasyon İşleminden Sonra:

–Lazer uygulamasının ardından 2 gün süreyle güneşe maruz kalınmamalı ve solaryuma girilmemelidir. Zorunlu güneş ışına maruz kalındığı takdirde, bölgeye yüksek koruma faktörlü (SPF 30) kremler sürülmelidir.
– Bir hafta süreyle peeling, kese gibi cildi aşırı tahriş edebilecek uygulamalar yapılmamalıdır.
– İşlem uygulanan bölgede cilt hassasiyetine göre değişmek üzere; 1-2 saat ila 1-2 gün arasında kızarıklık meydana gelmesiolağandır.
– Cildi hassas kişilerde, uygulama sonrası hafif kabarıklık, ince kabuklanma ve sivilce oluşabilir. Bu tip durumlar tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçecektir.
– Lazer epilasyon işlemi yapılankıl kökleri 3-10 gün içinde hafifçe uzar ve dökülmeye başlar, el ile kolayca kökünden sökülebilir.